top of page

Opis najčešćih usluga:

 

Alveotomija ili operativno vađenje neizniklih / poluizniklih zubi

Najčešće su to umnjaci, prekobrojni zubi, očnjaci, pretkutnjaci. Poluiznikli umnjaci (bez mjesta za nicanje) izazivaju česte bolne upale... Takve zube treba izvaditi na vrijeme.

 

Vađenja zubi i zaostalih korjenova

Može biti jednostavno, teže (odvajaju se korijeni, vade jedan po jedan..) ili operativno (alveotomija zaostalih korjenova).


Moguće je odjednom izvaditi više zuba (multiple ekstrakcije), čime se smanjuje broj intervencija, skraćuje period oporavka pacijenta, ubrzava zarastanje.

 

Apikotomija (apikalna resekcija)

Zahvat kojim se odstrane vrh punjenog korjena i okolno upalno/inficirano koštano tkivo. Radi se kod upornih infekcija ili apikalnih cista u kosti oko vrha korjena zuba koje se ne daju izliječiti endodontskim postupcima ("vađenjem živca ").


U slučaju lošeg/nedovoljnog korjenskog punjenja, unutar operacije treba uraditi i retrogradno punjenje. Na vrhu skraćenog korjena proširi se dio korjenskog kanala, očisti, osuši i ispuni/plombira odgovarajućom materijalom (MTA). Time se operirano područje štiti od ponovne infekcije iz korjenskog kanala.

 

Cistektomija

Cistektomija je operativno uklanjanje cista iz čeljusnih kostiju ili iz mekih tkiva usne š upljine.

 

Kortikotomija i postava elemenata za ortodontsko izvlačenje zadržanih / neizniklih zubi

Planira se u dogovoru sa ortodontom. Cilj je osloboditi krunu neizniklog zuba od kosti i na nju zalijepiti elemente za izvlačenje.
To će omogućiti kasniju ortodontsku terapiju kojom će se neiznikli zub izvući i postaviti na svoje mjesto u zubnom luku. Najčešće su to gornji očnjaci.

 

Frenulektomija

Frenulektomija je oslobađanje nisko pripojene sluzničke resice između gornjih sjekutića (razmiče sjekutiće, pogoduje parodontalnim oboljenjima) ili resice sapetog jezika (na donjoj strani jezika – spriječava pokretljivost jezika; nekad remeti izgovor). Radi se kirurškim rezom ili laserom.

 

Augmentacija kosti

Nadomještanje izgubljenog koštanog tkiva odgovarajućim materijalima. Cilj je očuvati čeljusnu kost za protetsko zbrinjavanje implantatima (na mjestu vađenja zuba...), bolje i brže zarastanje kod većih defekta (ciste).

 

Postava zubnih implantata

Stavljaju se na mjesto zubi koji nedostaju. Implantat je titanski nadomjestak korjena zuba. Nakon postave, čeka se određeni vremenski period da se implantat oseointegrira (sraste s kosti). Tada se pristupa implantatu i radi protetski dio (navlaka, most, nosač za protezu na implantatima...).

 

 

 

bottom of page